June 23, 2010

Nova et Vetera


Trzy dni temu minęły już dwa miesiące od pierwszego wpisu zamieszczonego na tym portalu. Nosił on tytuł "Daleka droga przed nami..." - i rzeczywiście nadal ona taką pozostaje. Chciałbym tutaj dokonać krótkiego podsumowania tych dwóch miesięcy istnienia portalu "Caeremoniale Romanum".

Rozpocznę od statystyk. Przed te dwa miesiące stronę odwiedzono ponad dziesięć tysięcy razy (10.000) z pięćdziesięciu sześciu (56) krajów świata (oczywiście najwięcej odwiedzeń jest z polski, następnie ze Stanów Zjednoczonych i Włoch). Bardzo ważne dla autora strony jest to, że najwięcej odwiedzin z Italii ma swe źródło w Rzymie (o czym także poniżej). Do tej porty (wraz z tym wpisem) światło dzienne ujrzało sześćdziesiąt osiem (68) różnego rodzaju wpisów (artykuły, materiały wideo, dokumenty, etc.). Autor strony dokłada starań, aby codziennie pojawiały się nowe materiały. Portal posiada przynajmniej dziewięćdziesięciu pięciu (95) wiernych czytelników, którzy zrzeszeni są pod banderą strony na portalu facebook.com, którym za obecność bardzo serdecznie dziękuję. Jeśli chodzi o dostępne materiały, to na naszym kanale youtube umieszczonych zostało już pięćdziesiąt klipów; albumów ze zdjęciami przedstawiającymi bądź to liturgie papieskie, bądź to (o wiele rzadziej) fragmenty różnych publikacji, opublikowano równo trzydzieści (30).

W ciągu tego krótkiego czasu (dwa miesiące) portal przeszedł już pewną ewolucję. Przede wszystkim wykształciła się jego zasadnicza koncepcja, wydaje się, że zgodna z tym, o czym autor strony pisał na początku. Można uznać, że największym sukcesem było utworzenie działu "Dokumenty", gdzie w przystępnej formie gromadzona jest literatura dotycząca liturgii papieskiej w różnych językach (obecnie: polski, angielski, włoski).

O portalu pisano na takich stronach jak "Nowy Ruch Liturgicziczny", "Rzymski Katolik", czy "Liturgia", jak i na różnego rodzaju forach internetowych. Autora strony cieszy dobre przyjęcie i zainteresowanie portalem.

Warto nadmienić, że w najnowszym (czwartym) numerze biuletynu Tradycji katolickiej "Nova et Vetera" umieszczony został baner zachęcający do odwiedzenia portalu caeremonialeromanum.com. M. in. z tego względu ta notka zatytułowana jest w taki, a nie inny sposób. Wszystkich zaś Czytelników i Gości portalu zachęcam do lektury tego biuletynu, jak i składania cegiełek na szczytne cele podejmowane przez Instytut Summorum Pontificum.

Z tego miejsca, autor strony, chciałby także zaapelować do Czytelników i Gości portalu o pomoc, a mianowicie, jeśli ktoś jest w stanie pomóc w sprawach, o których napisano w tym miejscu, byłby ogromnie wdzięczny za kontakt.

Z tego miejsca chcę serdecznie podziękować ks. Jerzemu Stefańskiemu, ks. Michałowi Kowalskiemu, sdk. Sergiuszowi Orzeszce, p. Tomaszowi Dekertowi i p. Arkadiuszowi Robaczewskiemu za nieocenioną życzliwość i pomoc, a także otwartość na współpracę.

Z całego serca dziękuję także za dobre słowa ks. prałatowi Guido Mariniemu (pełniącemu służbę Mistrza Ceremonii u boku Ojca Świętego Benedykta XVI), który udzielił błogosławieństwa na dalszy rozwój portalu, a także za wszelkie inne dobro, które wyświadczył.

Mons. Guido Marini, Reverendissimo Padre - Grazie con tutto il mio cuore

+++