August 14, 2014

Venanzio Filippo Piersanti da Matelica (znany jako Piersanctes)... czyli ceremoniarza papieskiego skarby


W jednej z włoskich miejscowości, której nazwa przynosi na myśl jeden z najsłynniejszych metalowych zespołów muzycznych, znajduje się muzeum zawierające kolekcję wywodzącego się z tamtych stron osiemnastowiecznego ceremoniarza papieskiego.

Mowa o Venanzio Filippo Piersantim (1688-1761.) z Mateliki. W wieku trzydziestu lat (dokładnie 30 marca 1718 r.) został on powołany do służby w kolegium papieskich ceremoniarzy jako szósty z mistrzów ceremonii (tak więc jako pierwszy z teoretycznie siedmiu supranumerarii).

Jako, że uwielbiał on gromadzić różne ciekawe i związane z katolicyzmem, kulturą i sztuką przedmioty, dzięki niemu powstało może nie ogromne, ale zasobne w eksponaty Museo Piersanti w Matelice we Włoszech (tutaj kilka słów historii: czytaj).

Portret Piersantiego w muzeum w Matelice.

(zdjęcie: Caeremoniale Romanum)

Szczegóły dotyczące muzeum oraz kilka zdjęć sal ze zgromadzonymi eksponatami można znaleźć w sieci internetowej. Tutaj chcemy opublikować tylko kilka zdjęć przedstawiających bądź to przedmioty związane z liturgią papieską (a więc urzędem pełnionym przez lata przez Piersantiego).

Niestety, nie spisaliśmy oryginalnych opisów przedstawianych tutaj eksponatów, ale to - jak mamy nadzieję - zachęci ewentualnych podróżników po włoskich ziemiach, by odwiedzić dziesięciotysięczne miasto jakim jest Matelica (tym bardziej, że kler ma tzw. "darmowe wejściówki").


Statystyki dotyczące udzielania sakramentów w czasie kaplic papieskich za rok 1726. Obok jednego z arcybiskupów, również sam Papież Benedykt XIII chrzcił, bierzmował, wyświęcał... . Jest to tylko jedna z wielu stron słynnych dzienników redagowanych przez papieskich mistrzów ceremonii. Jak się okazuje nie wszystkie znajdują się w archiwum dzisiejszego Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych... .

(zdjęcie: Caeremoniale Romanum)

To również bardzo ciekawy dokument, mianowicie... swego rodzaju lista obecności kardynałów na konklawe. Jak widać ta cenna pamiątka została oprawiona przez samego Piersantiego.

(zdjęcie: Caeremoniale Romanum)

To jedna z baryłek wina jakie wręczało się Papieżowi w czasie kanonizacji (najczęściej przez postulatorów lub osoby związane ze świętym) bądź konsekracji biskupich (przez elektów). Biskupi Rzymu mieli w zwyczaju obdarowywać podobnymi pamiątkami osoby ze swego otoczenia, i to z różnych względów (za zasługi, z sympatii, czy też, aby wreszcie mieć święty spokój... co potwierdza już diarium słynnego Jana Burkcharda). Szczegółów o baryłkach i nie tylko można się dowiedzieć tutaj: czytaj; opis kanonizacji obrazujący całościowo dawne, piękne i niezwykle bogate w symbolikę ceremonie można przeczytać w tym miejscu; co do konsekracji biskupich... cierpliwości, drodzy Czytelnicy, cierpliwości, bo zostanie ona nagrodzona!

(zdjęcie: Caeremoniale Romanum)

Na zdjęciu powyżej znajduje się "papieski niezbędnich na Jubileuszowy Rok Święty", szczegóły i materiały można zobaczyć: tutaj.

(zdjęcie: Caeremoniale Romanum)

Na deser część kolekcji Piersantiego: kielichy, puszka, łódka oraz relikwiarz, bodajże z agnuskiem.

(zdjęcie: Caeremoniale Romanum)